Лабораторна робота № 4

Лабораторна робота № 4
Тема: «Комп’ютер як універсальний пристрій для опрацювання даних»
Мета: розгляд основних методичних особливостей вивчення понять: системного, службового та прикладного програмного забезпечення, операційні системи.
Вимоги до знань і вмінь: знати основні принципи, форми, прийоми та засоби викладання теми «Комп’ютер як універсальний пристрій для опрацювання даних».
Завдання до лабораторної роботи
1. Опрацювати відповідний матеріал шкільного підручника або навчального посібника.
2.  Виконати тести з теми MS Windows.
3.  Здійснити логіко-дидактичний аналіз теми шкільного посібника за схемою:
1) визначити мету вивчення теми;
Мету слід розуміти як передбачення результатів і тих дій, які ведуть до досягнення цих результатів. Під результатами розуміються не тільки змістовні факти, але й уміння виконувати дії, що ведуть до усвідомленого та глибокого оволодіння фактами в різноманітній навчальній діяльності.
2) сформулювати основні знання та вміння, якими повинні оволодіти учні;
3) скласти фрагмент тематично-календарного плану вивчення теми, врахувавши самостійні та контрольні роботи, уроки розв’язування задач, лабораторні роботи, заліки, інші форми роботи.
4) логічний та фактичний аналіз змісту теми (теоретичного, практичного матеріалу та змісту задач теми):
Виділити всі основні поняття, означення та вміння з коротким їх описом або поясненням.
Проаналізувати повноту, логічність, послідовність та відповідність матеріалу шкільного посібника вимогам програми шкільного курсу інформатики.
Проаналізувати задачі до вивчення теми:
−    яка кількість задач сприяє розкриттю, конкретизації, поглибленню фактичного матеріалу теми?;
−    як згруповані задачі у відповідності до матеріалу теми?
−    чи можна назвати декілька задач, на розв’язок яких повинна бути сконцентрована увага учнів з наступним закріпленням прийомів і методів розв’язку таких задач?
−    чи є задачі на здійснення пошуку розв’язку? Скільки таких задач? Чи достатньо їх для досягнення поставлених цілей?
−    чи є задачі з нестандартною фабулою, проблемні, цікаві?
5) сформулювати основні навчальні задачі і відібрати відповідні навчально-пізнавальні дії (наприклад, розкрити структуру та призначення основних елементів робочого столу Windows, навчально-пізнавальні дії – робота з підручником, конспектом, таблицями, комп’ютером);
6) відбір основних засобів (комп’ютер, таблиці тощо), методів (робота з підручником та додатковою літературою, пояснення матеріалу, самостійне оволодіння матеріалом) і прийомів навчання (засвоєння теоретичних основ,практична робота, лабораторна робота тощо);
7) визначити форми контролю і оцінки процесу та результатів навчальної діяльності учнів (що буде контролюватися і як буде контролюватися).
ВІДПОВІДІ
  1. визначити мету вивчення теми
Мета: — навчальна: ознайомити учнів з поняттям програмного забезпечення і операційної системи, видами програмного забезпечення, призначенням й основними функціями операційної системи, правилами запуску на виконання програм, що працюють під управлінням операційної системи, і завершенням їх роботи;
—     розвивальна: розвивати пізнавальні інтереси учнів, мислення;
—     виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, дисциплінованість, акуратність, наполегливість.
  1. сформулювати основні знання та вміння, якими повинні оволодіти учні
Учень знає:
Що таке операційна система
Класифікую види операційних систем
Знає як налаштовувати операційну систему
Пояснює:
Відмінність ОС Windows від Linux
Пояснює основні проблеми при виникненні встановлення ОС
Уміє
Встановлювати ОС
  1. скласти фрагмент тематично-календарного плану вивчення теми, врахувавши самостійні та контрольні роботи, уроки розв’язування задач, лабораторні роботи, заліки, інші форми роботи.
I.    Організаційна частина. (1 хв.)
Відмічаю відсутніх і перевіряю готовність класу до уроку.
II.    Актуалізація опорних знань. (5 хв.)
1 Що таке «інформаційна система»?
Інформаційна система — цe сукупність взаємозв'язаних при¬строїв, методів і персоналу для обробки інформації.
2 Які складові частини комп'ютерної системи ?
Комп'ютер складається із апаратної частини і програмного забезпечення.
3 Які пристрої становлять апаратну частину комп'ютера ?
До апаратної частини входять такі групи пристроїв:
•   пристрої введення інформації;
•   пристрої обробки (системні пристрої);
•   пристрої пам'яті;
•   пристрої виведення інформації;
•   пристрої для роботи у мережі.
4 Які пристрої призначені для введення інформації?
Основними пристроями введення інформації є клавіатура і миша. Для введення текстової і графічної інформації застосову¬ється електронно-оптичний сканер, для введення звукової інфор¬мації - мікрофон, для комп'ютерних ігор і тренажерів - джойстик.
5 Які пристрої призначені для виведення інформації?
Монітор, принтер, плотер, звукові колонки.
6 Які принципи визначають роботу комп'ютера ?
Роботу комп'ютера визначають такі принципи: принцип двійкового кодування, принцип програмного управління, принцип адресності, магістрально-модульний принцип, принцип відкритої архітектури
7 Де і коли з'явився перший комп'ютер?
Перший комп'ютер під назвою ENIAC був створений на замовлення міністерства оборони США в 1945 р. групою інженерів під керівництвом Джона Маушлі і Джона Преспера Еккерта.
8 Що запропонував Джон фон Нейман ? Які це відкрило можливості?
Американський математик Джон фон Нейман запропонував записувати програму, що має виконуватись, в електронну пам'ять комп'ютера. Досить занести програму в пам'ять - і комп'ютер готовий до роботи. Оскільки електронна пам'ять працює швидше від механічних пристроїв, це різко збільшило швидкодію комп'ютера.
9 Хто був основоположником обчислювальної техніки в СРСР?
Основоположником обчислювальної техніки в СРСР і на Україні був академік Сергій Олексійович Лебедев.

  1. логічний та фактичний аналіз змісту теми (теоретичного, практичного матеріалу та змісту задач теми):
Програмне забезпечення — це набір різноманітних програм, які керують роботою комп'ютера, підтримують діалог з користувачем, обробляють різноманітну інформацію, допомагають створювати нові програми.
Програмне забезпечення ділиться на 4 види:
•   програми операційної системи;
•   прикладні програми;
•   середовища програмування;
•   службові програми.
рограми операційної системи (операційна система, ОС) забезпечують роботу пристроїв комп'ютера та інших програм.
Прикладні програми використовуються для того, щоб корис¬тувач на комп'ютері, що працює під керуванням операційної системи, міг розв'язувати прикладні задачі
Середовища програмування — це сукупність символів, слів, команд і правил, за допомогою яких описується послідовність дій у вигляді програми для розв'язування на комп'ютері певної задачі. Є різноманітні мови програмування (Бейсик, Паскаль, Ада, C++, Делфі та інші), які використовуються залежно від типу задач.
Службові програми — це спеціальні програми для виконання допоміжних робіт (перевірка пристроїв, підготовка носіїв інфор¬мації, копіювання інформації, створення архівів тощо).
Операційна система — комплекс програм, що забезпечує управління апаратними засобами комп'ютера; організує роботу з файлами і прикладним програмним забезпеченням; здійснює введення і виведення даних.
MacOS X — це ряд графічних ОС, що розроблюються, продаються та підтримуються компанією Apple. МакОС Х - це наступниця оригінальної МакОС, що її розробляла Apple з 1984 року. На відміну від попередниці МакОС Х є Юнікс-системою, що розроблена на основі FreeBSD.

  1. сформулювати основні навчальні задачі і відібрати відповідні навчально-пізнавальні дії (наприклад, розкрити структуру та призначення основних елементів робочого столу Windows, навчально-пізнавальні дії – робота з підручником, конспектом, таблицями, комп’ютером);
Розкрити структуру налаштування розбиття дисків коли йд встановленні ОС.

  1. відбір основних засобів (комп’ютер, таблиці тощо), методів (робота з підручником та додатковою літературою, пояснення матеріалу, самостійне оволодіння матеріалом) і прийомів навчання (засвоєння теоретичних основ,практична робота, лабораторна робота тощо);
Основними засобами на уроці інформатики є інтерактивна дока та комп’ютери, не від’ємною частиною також є підручник з інформатики, а також виконання лабораторної роботи.

  1. визначити форми контролю і оцінки процесу та результатів навчальної діяльності учнів (що буде контролюватися і як буде контролюватися).
Формою контролю у даному випадку буде проходження Google-Форми, де будуть розміщені тести з теми про ОС.

Немає коментарів:

Дописати коментар